Budi ono što nisi
Mislim
da sam ponekad vrlo površna osoba. U suštini to je posledica moje lenjosti i
želje da se neki posao što pre završi pa ga onda otaljam. Nije da se hvalim,
ali tako je.
Primećujem
ja to kad usisavam, na primer, pa ne moram baš iza svih uglova da zađem, nego
nešto i preskočim. Ostavim da se lepo nakupi prašina pa ću to drugi put, da se
vidi da je više nema. Ili kada pečem palačinke pa onu poslednju udebljam jer me
mrzi da napravim još jednu, što je glupo jer to je samo još jedan minut posla,
ali ’ajde.
Sve
češće mi se dešava, a ovo je mnogo ozbiljnije, da usred razgovora s nekim
odlutam u mislima i uopšte ne pratim o čemu priča. To je, možda, posledica
stresa, ili dosade, ali svakako je neozbiljno i za svaku kritiku. Trebalo bi na
vreme da se povučem iz razgovora, a ne da odsutno klimam glavom i dovodim nas u
neprijatnu situaciju kad usred razgovora zaćutim.
Izrazito
me nervira kad okrećem stranice neke knjige i pravim se da čitam. To u suštini
nije bukvalno tako, ali nekada mi je koncentracija tako slaba da ne mogu da
pratim radnju ma koliko se trudila. Onda se vraćam na početak pa čitam ponovo,
sve dok ne shvatim da nema svrhe i
odustanem. Posebno se to dešava sa opisima. Oni nikako ne mogu da mi zadrže
pažnju pa često preko njih samo preletim, što mislim da je šteta jer se u njima
često nalazi suština samog dela.
Mrzim
tu svoju osobinu. Kad radiš nešto, radi ga predano i sa voljom. Čitam na
blogovima kritike nekih knjiga koje sam i sama pročitala i shvatim da se uopšte
nisam u njih udubila kako treba i preko nekih stvari sam prešla na brzinu i
olako. A toliko je zanimljivih stvari u njima bilo koje sam ja možda i
preskočila jer nisam imala strpljenja da ih pročitam do kraja. Ili sam ih
pročitala, ali nisam zastala da malo o njima razmislim i razumem ih kako treba.
Mogu da nalazim bezbroj izgovora za to, ali neću. Želim samo da to kod sebe
promenim.
Zato
i pišem ovo, kao podsetnik da se prema nekim stvarima treba odnositi sa više
pažnje i razumevanja. Zato želim i da pišem ovaj blog jer imam priliku da o
knjigama razmišljam i govorim kako nisam nikada do sad. Čitala sam kritike
raznih autora, ali se sama nisam bavila nijednom, i mislim da je to veliki i
zahtevan posao koji traži potpunu posvećenost i predanost. Za mene je to izazov
i rado ga se prihvatam jer želim da ispravim tu grešku u sebi sa kojom sam,
možda, rođena ili koju sam, verovatno, stekla vremenom.
Čovek
treba stalno da radi na sebi i u svakom pogledu da traži bolju verziju sebe. Ja
sam ovde taj pokušaj da budem bolja i opet kažem, nadam se da ću uspeti u
svojim namerama.
Коментари
Постави коментар