Вечера, Херман Кох
Узбудљиви психолошки трилер. Радња се одвија као на филму и ми полако
бивамо увучени у причу која нимало није једноставна. А започиње припремом за
једну обичну вечеру на којој ће се расправити о свему!
Основу романа чини стваран догађај који се десио 2005. године у Барселони када су деца из угледних породица извршила убиство.
Основу романа чини стваран догађај који се десио 2005. године у Барселони када су деца из угледних породица извршила убиство.
Две породице се састају на вечери у једном угледном ресторану да би
поразговарале о злочину који су починили њихови синови. Наиме, Мишел и Рик, Ломанови
синови, починили су монструозан злочин када су из чисте обести убили бескућницу
у кабини за банкомат. Све су то забележиле сигурносне камере и о догађају је
путем медија обавештена и јавност, али се не зна ко су починиоци јер се лица не
виде јасно. Грађани се моле да пријаве злочинце или пруже било какву
информацију о овом догађају.
Браћа Ломан, Серж и Паул, и њихове супруге, Бабет и Клер, суочени су са великим проблемом и наилазе на несугласице у покушају да га реше. Родитељи су једини који су на снимцима препознали своју децу. Сада се налазе у дилеми да ли да их пријаве полицији или не. Дилема је врло јака јер злочин би лако могао да се прикрије док не падне у заборав. Зашто кварити будућност деци која нису била ни свесна последица онога што чине? С друге стране, како живети са сазнањем да ти је син монструм и убица који убија бескућнике? И ко је уопште крив за оно што се десило, деца, родитељи или читаво друштво које је допустило да бескућници спавају на јавним местима и тако узнемиравају јавност? Да ли је смрт једног бескућника уопште битна и коме ће тај бескућник да фали у животу? Све су то питања која муче главне актере овог дела. Међутим, њушкајући по синовљевом телефону, Паул сазнаје да то није једини случај и да су браћа снимала малтретирање и других бескућника и да ово није обична дечја игра.
Браћа Ломан, Серж и Паул, и њихове супруге, Бабет и Клер, суочени су са великим проблемом и наилазе на несугласице у покушају да га реше. Родитељи су једини који су на снимцима препознали своју децу. Сада се налазе у дилеми да ли да их пријаве полицији или не. Дилема је врло јака јер злочин би лако могао да се прикрије док не падне у заборав. Зашто кварити будућност деци која нису била ни свесна последица онога што чине? С друге стране, како живети са сазнањем да ти је син монструм и убица који убија бескућнике? И ко је уопште крив за оно што се десило, деца, родитељи или читаво друштво које је допустило да бескућници спавају на јавним местима и тако узнемиравају јавност? Да ли је смрт једног бескућника уопште битна и коме ће тај бескућник да фали у животу? Све су то питања која муче главне актере овог дела. Међутим, њушкајући по синовљевом телефону, Паул сазнаје да то није једини случај и да су браћа снимала малтретирање и других бескућника и да ово није обична дечја игра.
Размишљајући о свему овоме главни јунаци овог романа сукобљавају своје
ставове из простог разлога што ће откривање истине додатно променити и њихове
животе. Серж Ломан је потенцијални будући премијер Холандије и његова каријера
може бити угрожена због овога. Паул је бивши наставник историје који је
напустио службу девет година раније због „сагоревања на раду“, што се дешава
појединцима када не виде сврху свога рада. Тада је направио неколико ексцеса на
послу због чега је упућен на разговор са психологом и открио да је у питању
нека урођена аномалија која га тера да ради неке неконвенционалне ствари. Током
његовог самоиспитивања сазнајемо да је више пута долазио у сукобе са људима
који су се неретко завршавали тучом. Смисао свега овога је повезивање генетског
кода између оца и сина који, можда, има урођену аномалију као и његов отац. Да ли
је болест крива за оно што се дешава или васпитање?
Као професор историје Паул је знао својим ученицима да поставља
компромитујућа питања или да их наводи на размишљање да нису све жртве рата
невине жртве, јер међу погинулима ко зна колико је било злочинаца, морално
посрнулих особа и криминалаца. Да ли и њих треба жалити као сву ону недужну
децу, жене и мушкарце који су некада страдали у ратовима? Зашто одмах не убити
злочинце него их пуштати да као повратници из затвора чине нова монструозна
дела?
И шта урадити ако је твоје дете насилник и убица? Колика је мајчинска
љубав и да ли је оправдана ако жели да заштити свог сина убицу?
Колико се људи разликују у размишљањима и делима, као и савремени начин
одгајања деце, где се детету дају сва права и слобода, а људи који покушавају
да ти помогну у томе су непожељни крелци који ништа не знају, основа је романа Вечера.
Анализа друштва, породице, појединца и морала на почетку 21. века.
Шта бисте ви урадили да је ваше дете у питању?
Оцена 4/5

Коментари
Постави коментар